Góry Kaczawskie – wulkany i historia

Pogórze Kaczawskie to szczególne miejsce na jakże wyjątkowym Dolnym Śląsku. Zarówno ze względu na swoją historię, jak i dzieje ludzi, którzy tutaj mieszkali jest to kraina o wyjątkowym charakterze. Dla wielu osób jest to miejsce wciąż nieznane, co jest ogromną zaletą dla tych, którzy chcą je zobaczyć póki nie zostało jeszcze zbytnio „zadeptane” przez odwiedzających (wpisz w wyszukiwarkę hasło: Kraina Wygasłych Wulkanów).

Kraina Wygasłych Wulkanów

Pogórze Kaczawskie, nazywane także Krainą Wygasłych Wulkanów znajduje się na obszarze Sudetów Zachodnich. Jest to teren położony pomiędzy doliną Bobru i Nysy Szalonej. W sąsiedztwie Krainy Wygasłych Wulkanów jest Pogórze Izerskie oraz oczywiście Przedgórze Sudeckie. Cechą charakterystyczną Gór Kaczawskich jest to, że są wyjątkowo niskie, jednak stanowią najrozleglejszy masyw Sudetów Zachodnich. Ciekawostką jest fakt, że w odległej przeszłości cały ten obszar znajdował się pod wodą, by nieco później być miejscem, w którym wybuchały wulkany. Zarówno geologia tego miejsca, jak i jego położenie geograficzne stanowiły warunki do tego, by właśnie tutaj rozwijała się oryginalna i wyjątkowa kultura.

Atrakcje Krainy Wygasłych Wulkanów

Oczywistym jest, że największą atrakcją Pogórza Kaczawskiego jest przede wszystkim przyroda. Do miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić, by nacieszyć oczy należy zaliczyć przede wszystkim: Ostrzycę Proboszowicką, Wilcze Góry czy wąwozy: Lipa i Myśliborski. W tych lokalizacjach można przekonać się o tym, jak aktywny wulkanicznie był ten region. Przykładami tego są skałki zieleńcowe czy też lawy poduszkowe. Dla wczasowiczów przerażonych tematyką chodzenia po górach, polecamy powrót do postu o wsi nad Morzem Bałtyckim, gdzie głównym zajęciem jest bierny odpoczynek (wpisz w wyszukiwarkę hasło: “post Dąbki”).

Obok piękna przyrody, Kraina Wygasłych Wulkanów to także mnóstwo mniejszych i większych miejscowości, które skrywają w sobie historię sięgającą daleko w przeszłość. W wielu z nich można znaleźć piękne dowody na kulturę mieszkańców pogórza. Warto także pamiętać, że baza noclegowa Pogórza Kaczawskiego (wpisz w wyszukiwarkę hasło: “noclegi Góry Kaczawskie”) jest wyjątkowo urozmaicona. Można tutaj zarówno korzystać z uroków prywatnych kwater, gospodarstw agroturystycznych, jak i apartamentów w gustownych hotelach.

2 przemyślenia nt. „Góry Kaczawskie – wulkany i historia”

  1. Ciekawe tereny, warto uczyć się od takich podróżników jak Pani Małgosia ;-))

Dodaj komentarz