Kulturalny profil Bielska-Białej

W województwie śląskim (więcej: spis Wikipedii) możemy odwiedzić wiele ciekawych miejsc. Ze względu na zwiększającą się z roku na rok liczbę przyjeżdżających tutaj turystów, region ten ulega dynamicznemu rozwojowi. Jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc jest Bielsko-Biała. Została ona założona już w XII wieku, natomiast prawa miejskie zostały nadane w XVIII wieku. Na terenie miasta istnieje wiele niesamowitych, uroczych uliczek, ciekawych zabytków oraz innych atrakcji, które zachęcają do odwiedzin. Ogromnym atutem Bielska-Białej jest baza noclegowa (więcej: spis Meteora), dzięki której każda osoba może znaleźć dobre miejsce do odpoczynku, tak, aby każdego dnia wyruszać w pełni sił na zwiedzanie tej bogatej przestrzeni.

Ciekawe wydarzenia kulturalne, które odbywają się w tym mieście są popularne w całej Polsce. Jednym z nich jest Międzynarodowy Festiwal Kultury Lalkarskiej, podczas którego możemy spotkać wielu aktorów oraz wytwórców lalek z całego świata. Bardzo ciekawym wydarzeniem jest także Tydzień Kultury Beskidzkiej (więcej: spis Facebook), podczas którego można poznać tradycję tego regionu. Podczas tej imprezy odbywają się tutaj ciekawe koncerty grup folklorystycznych oraz wystawy malarstwa, a także pokazy regionalnych tańców. Co roku Bielsko-Biała zamienia się także w filmowe centrum Polski, a to wszystko za przyczyną Festiwalu Filmowego ,,Kino Niezależne Filmowa Góra”, podczas którego odtwarzane są ciekawe filmy z całego świata. Impreza ta gromadzi wszystkich miłośników kinematografii z wielu zakątków Polski.

Bielsko-Biała to miasto, w którym bardzo dynamicznie rozwija się kultura i sztuka. Znajdziemy tutaj 3 sławne teatry. Istnieje także duża liczba muzeów. Jednym z nich jest Muzeum Literatury imienia Władysława Reymonta, w którym można zobaczyć między innymi wiele ręcznie napisanych przez niego dzieł. Miłośnicy pojazdów czterokołowych mogą odwiedzić Muzeum Motoryzacji, które istnieje tutaj od długiego czasu i zawiera w swych zbiorach istne perełki motoryzacji. Bielsko-Biała to miasto na odpoczynek z rodziną. Mnogość atrakcji sprawia, że nikt nie może się tutaj nudzić.

Jedno przemyślenie nt. „Kulturalny profil Bielska-Białej”

  1. Parę lat temu byłam tam z mamą na krótkich wakacjach – wspominam bardzo miło. Spokojne, ale nie nudne miasto

Dodaj komentarz