Magia Pienin – Sromowce Wyżne

Wakacje nie zawsze muszą być jednoznaczne z wyjazdem nad morzem. Oczywiście w naszym kraju znajduje się wiele pięknych nadmorskich miejscowości, takich jak Karwia (Karwia➨Info➨Blog) Kołobrzeg, Trójmiasto, Hel. Można byłoby je wymieniać bez końca. Jednak dzisiaj chcemy zwrócić Waszą uwagę na południową część Polski i zaprosić Was w górskie okolice.

Sromowce Wyżne to bez wątpienia jedna z wiosek, która jest warta mocnej promocji na turystycznej mapie Polski. Wioska znajduje się na terytorium województwa małopolskiego. Jest częścią powiatu nowotarskiego oraz gminy Czorsztyn. Jej największym atutem jest położenie u stóp Pienin, nad rzeką Dunajec oraz nad Jeziorem Sromowskim, które jest zresztą zbiornikiem zaporowym na Dunajcu. Początki wsi sięgają XIV wieku, kiedy to Pieniny były własnością klasztoru sióstr Klarysek ze Starego Sącza, a starożytne szlaki handlowe prowadzące przez Pieniny zaczęły znowu być aktywne. Pierwotnie wieś nosiła nazwę Przekop, z czasem pojawiła się nazwa Szram (od szczeliny skalnej). Można powiedzieć, że wieś była wielonarodowa – byli w niej osadnicy niemieccy i pasterze z Bałkanów. Jednakże najwięcej naleciałości wywodzi się z języka wołoskiego. Do końca II wojny światowej wioska była własnością rodziny Drohojowskich. Noclegi w Sromowcach Wyżnych to odskocznia od zabetonowanej cywilizacji. Baza noclegowa (Sromowce Wyżne➨Noclegi➨Meteor) kusi rodzinnym klimatem, gdyż w większości przypadków pobyt rezerwuje się w kwaterach prywatnych w i gospodarstwach agroturystycznych.

Widmo drewnianego zamku

Turyści bardzo lubią odwiedzać Zamczysko. Wzgórze o wysokości 688 metrów n.p.m. jet tematem, który wzbudza odwieczną ciekawość na temat istniejącego tu niegdyś drewnianego zamku. Rolą tej budowli miała być obrona doliny przed wrogimi najeźdźcami. Zamek miał wspomagać funkcje obronne budowli warownych w Czorsztynie. Jeżeli istniał – a są też informacje, że nie było go wcale – to został zniszczony za czasów Władysława Jagiełły lub zdecydowanie później – podczas potopu szwedzkiego (Potop Szwedzki➨Info➨Strona). W XIX wieku poszukiwacze skarbów chwalili się o odkryciu śladów po zamku. Być może współcześni odkrywcy mają na to większe szanse, chociaż Zamczysko porasta roślinność, przez którą będzie trudno się przedrzeć w poszukiwaniu fragmentów po dawnym zamku.

Flisackie atrakcje, czyli spływ tratwą

W przysiółku Sromowce Wyżne-Kąty rozpoczyna się szansa na największą pienińską przygodę: spływ Przełomem Dunajca. Magiczna trasa, podczas której turyści podziwiają uroki Pienińskiego Parku Narodowego ma długość około 18 km i w zależności od wyboru może kończyć się w Szczawnicy lub w Krościenku. Czas spływu jest uzależniony od przystanku docelowego i może wahać się od 2 do 3 godzin.

Dodaj komentarz