Szlakiem regionalnych muzeów na Podlasiu

Podlasie to z jednej strony rejon dziki, kojarzący się wielu osobom z prostym, skromnym albo i wręcz niemal prymitywnym wiejskim życiem, z drugiej – kraina fascynująca, pełna zabytków jak z bajki i nienaruszonej przez człowieka dzikiej przyrody. Odwiedzając ten region spotkamy się z niezwykłą mieszanką kultur typową dla wschodnich terenów, niesamowitymi doznaniami kulinarnymi, kulturalnymi oraz ciągle żywymi śladami historii. Do odwiedzenia zachęcają piękne miasta: Białystok ze swoimi pałacami, strzelistymi kościołami, architekturą wyglądającą jak z baśni, Tykocin z górującym nad nim zamkiem oraz starymi synagogami czy Drohiczyn z grodziskiem na Górze Zamkowej oraz licznymi klasztorami.

Z jednej strony na Podlasiu, zwłaszcza w jego większych miastach, nie brakuje całkiem współczesnych wydarzeń kulturalnych, festiwali filmowych i wystaw dzieł sztuki. Z drugiej strony niemal na każdym kroku napotkać można skansen obrazujący, jak żyła dawniej tutejsza ludność. W Nowogrodzie zapoznać się można z kulturą kurpiowską, w miejscowości Nadawki odwiedzić Białostockie Muzeum Wsi. W samym Białymstoku znajduje się m.in. niezwykle ciekawe Muzeum Historii Medycyny i Farmacji, a w Supraślu – Muzeum Ikon. Wiele miejscowości ma również swoje lokalne muzea i sale pamięci. W niewielkich wsiach zwraca uwagę tradycyjna architektura, często spotkać można drewniane domki z ozdobnymi okiennicami, a w nich nierzadko gospodarze oferują klimatyczne noclegi.

Podlasie słynie z gościnności, jest więc rajem dla osób, które nie planują podróży co do minuty, ale oddają się wędrówkom pieszym czy rowerowym, dopóki nie dopadnie ich zmęczenie. Warto więc korzystać ze spotkań przy stole, aby poznawać życie, zwyczaje i kuchnię oraz kulturowe dziedzictwo mieszkańców. Chociaż nie brakuje również oczywiście zorganizowanych i dobrze przygotowanych obiektów. Jak przystało na region o ścierających się i przenikających przez stulecia wpływach kulturowych oraz miejsko – wiejskich kontrastach, także noclegi (katalog miejsc do spania: ) są niezwykle zróżnicowane. Znajdziemy luksusowe hotele, różnego rodzaju pensjonaty, motele, gospodarstwa agroturystyczne oraz kempingi i schroniska. Region ten bardzo ceniony przez turystów jest również ze względu na walory przyrodnicze. Oprócz niezwykłej Puszczy Białowieskiej, jednego z ostatnich takich lasów w Europie – siedliska ptaków, rzadkich gatunków zwierząt i roślinności, leśne i podmokłe krajobrazy znajdziemy również w innych parkach narodowych: Wigierskim, Narwiańskim i Biebrzańskim.

Dodaj komentarz